Zapraszamy do relacji z wizyty kibiców Śląska Wrocław na Kresach:

Nie tak dawno zakończyliśmy zbiórkę żywności dla Kresowych Weteranów AK oraz polskich rodzin na Kresach. Dzięki szczodrości noworudzian, paczki zostały wręczone w wielu miejscowościach: Zamłynie, Kowel, Równe, Zdołbunów, Dubno, Krzemieniec, Mościska oraz Lwów. Odwiedziliśmy polskie towarzystwa, szkoły, parafię i niezwykłe osobistości. Wspólnymi siłami noworudzianie zebrali ponad 900 kilogramów darów, czyli 90 paczek, pokazując tym samym pamięć o Bohaterach.

Paczki trafiły do potrzebujących Polaków – starszych ludzi, dzieci uczących się w polskich szkołach oraz kombatantów. Jednym z nich jest Stanisław Kawałek, który już w wieku 11 lat udzielał pomocy oddziałom AK. W 2009 roku został odznaczony za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi. Ugościła nas również Jadwiga Zappé, która w wieku 16 lat została zaprzysiężona na Łączniczkę AK, odznaczoną między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

3 dni na Kresach

Wręczanie paczek trwało trzy dni, przez ten czas przebyliśmy ponad 2000 km, doświadczyliśmy gościnności kresowiaków, podziwialiśmy ich patriotyczną postawę, poznaliśmy osoby, których wiara w Polskę nie umarła podczas II wojny światowej, nie umarła w czasach komunizmu, a przeprowadzając takie akcję możemy być pewni, że nie umrze ona nigdy.

Mateusz

P.S. To jeszcze nie koniec naszej przygody z akcją „Rodacy Bohaterom” c.d. w styczniu 2017, ale to niech pozostanie tajemnicą.

Stowarzyszenie Odra – Niemen jest organizatorem akcji „Rodacy Bohaterom”.

 

 

czarny1