Polska 16-18.09.2016 Podsumowanie

Niestety nie był to weekend który zapamiętamy na długo. Bez konkretnych opraw, mało pirotechniki. Najlepszy liczbowo wyjazd zaliczył Lech Poznań, który ze wsparciem Arki i Cracovii na sektorze gości w Gdańsku pojawił się w ponad 1300 osób. Wyjazd w 1400 osób zanotowali fanatycy Zagłębia Sosnowiec, ale tu odległość do Bielska-Białej zdecydowanie mniejsza do pokonania.

Po pięciach z ochroną i interwencji policji, sześciu kibiców Pogoni Szczecin ukaranych zostało zakazami. Jeden mecz Ekstraklasy rozegrano przy pustych trybunach. Ruch po zamieszaniu na meczu z Legią miał odwieszoną karę z poprzedniego sezonu. Mimo tego mundurowi zmobilizowali się na ten mecz jakby znowu miała się przy Cichej pojawić Legia…

Reklama

Odzież kibicowska Extreme Hobby TM

Śląsk Wrocław – Jagiellonia Białystok 0:4, widzów: 10715, gości: 147
Na daleki wyjazd do Wrocławia wybrało się niecałe 150 kibiców. Swój doping ocenili na dobry, choć w tak małej liczbie nie byli zbyt często słyszalni. Normą ostatnio jest, że mundurowi robią wydumane problemy, i tym razem również kibice Jagi doświadczyli ich uprzejmości.

Wisła Płock – Pogoń Szczecin 2:0, widzów: 5620, goście: 140
Wyjazd Pogoni z przygodami. Już na starcie policja zawija jedną osobę, której nie było dane ruszyć w trasę z resztą fanatyków. Na stadionie czekały ich kolejne problemy które zaserwowała im ochrona. Na wniosek władz klubu do akcji wkroczyła policja, która na zatrzymała sześć osób. Cała szóstka usłyszała zarzuty i została ukarana zakazami stadionowymi.

Legia Warszawa – Zagłębie Lubin, widzów: 14216, gości: 125
Zagłębie na tym wyjeździe melduje się 125 osób, w tym wsparcie od przyjaciół z Bydgoszczy. Na sektorze gości pojawił się dwie flagi. Legioniśći kilkukrotnie „pozdrawiali” w czasie meczu znienawidzonego albańskiego trenera: „Nie ma gry, nie ma wyników, wypier… Albańczyku”. Natomiast zaraz po zakończeniu przegranego 2:3 meczu dowiedzieli się z Twittera, że Hasi został odsunięty od trenowania drużyny. Na nic zdały się namowy by podał się do dymisji, w bezczelnym albańskim stylu trener palił na konferencji głupa, że nadal jest trenerem… cóż taki albański styl życia.

Arka Gdynia – Cracovia Kraków 1:0, widzów: 9436
Liczba Cracovii na tym meczu jest trudna do określenia. Oprócz Cracovii na Arce obecni również kibice Kolejorz. Cała Triada spotkała się już dzień wcześniej w Gdańsku na meczu Lechia – Lech. Na Górce nie zabrakło pozdrowień zarówno dla derbowego rywala z Trójmiasta, jak również dla derbowego rywala Cracovii. Mecz bez oprawy.

Lechia Gdańsk – Lech Poznań, widzów 26054, gości: 1304
Mobilizacja obu ekip zaowocowała wysoką frekwencją w Gdańsku, również na sektorze gości gdzie pojawiło się 1304 kibiców spod znaku Triady. Obie strony bez oprawy. W młynie Lechii zawisł trans odnośnie agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Przed meczem ekipy Arki i Cracovii wybrały się na zwiedzanie Gdańska, lecz ich wycieczkę szybko przerwała policja, która zaoferowała darmową podwózkę na stadion Lechii. Po tym meczu wiele mówiło się o przybiciu układu „H” między ekipami Lechii i Rakowa, na jednym z profili Rakowa nawet pojawiła się już taka informacja, jednak szybko zniknęła.

Wisła Kraków – Piast Gliwice 1:0, widzów: 8483, goście: ok. 100
O tym meczu można napisać chyba tylko tyle, że gdyby nie bramka Patryka Małeckiego w ostatniej akcji meczu i szał radości jak wybuchł na trybunach przy Reymonta, można by go w ogóle pominąć. Wisła mobilizuje się już na mecz z Legią, zwycięstwo nad Piastem powinno w tym pomóc. Już dziś licznik sprzedanych biletów pokazuję więcej niż wyniosła frekwencja na meczu z Piastem.

I liga
Dwa najciekawsze kibicowsko mecze w tej kolejce to Miedź Legnica – GKS Katowice, oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała – Zagłębie Sosnowiec. Pierwsze z tych spotkań rozegrano w ulewnym deszczu a na sektorze gości zameldowało się 613 kibiców z Katowic ze skromnym trzyosobowym wsparciem Górnika Zabrze.

Zagłębie Sosnowiec stawiło się w Bielsku-Białej w liczbie 1400 osób, w tym ok. 300 kibiców BKS Bielsko-Biała, 52 Walcowni Czechowice-Dziedzice i 15 Czuwaju Przemyśl. Na sektorze gości pojawiło się również skromne piro. Gospodarze zebrali się w skromnym młynie z trzema flagami.

Na stadionie w Zabrzu zawisł trans skierowany przeciwko zarządowi klubu i prezydent miasta, ponadto kibice pokazali im symboliczne żółte kartki, na których wydrukowano postulaty kibiców od których spełnienia ma rozpocząć się poprawa sytuacji organizacyjno-sportowej w Zabrzu.

Symbolicznie swoje wyjazdy zaliczyli kibice Chrobrego, Chojniczanki oraz Wigier. W Mielcu w klatce zasiadło 130 kibiców Stomilu, w tym 20-osobowa delegacja Petry i jeden kibic Polonii Bydgoszcz.

II liga
Najciekawsze pojedynki tej kolejki to GKS Bełchatów – Stalówka i Radomiak Radom – Polonia Bytom. W obu przypadkach w klatce zasiedli goście. W Bełchatowie ok. 150 kibiców Stalówki (w tym zgody), w Radomiu pojawiło się niecałe 200 fanatyków z Bytomia.

Problemy z dojazdem na mecz mieli kibice ROW-u Rybnik, którzy na Konwiktorską weszli dopiero w końcówce spotkania. W sumie na sektorze gości w Warszawie byli w 71 osób, w tym Górnik Zabrze (14 osób) i Wisłoka Dębica (7 osób).

Walczące o fotel lidera Raków Częstochowa i Odra Opole również mogli liczyć na wsparcie swoich fanatyków, Raków w Niepołomicy obecny w 78 osób. Odra na meczu w Tarnobrzegu w ok. 70 osób. Trudno natomiast określić liczbę kibiców którzy wspierali Olimpię Elbląg w Legionowie. Z Elbląga przyjechało 40 osób, ale wspierani byli przez Legionistów, których liczbę nie sposób ustalić.

Niższe ligi
Najciekawszy wyjazd w ten weekend mieli kibice Resovii, którzy w Ostrowcu Świętokrzyskim zameldowali się w 220 osób. Na sektorze gości sektorówka i dużo piro. Oprawa nie spodobała się mundurowym, którzy przy wyjściu próbowali wyłapać sprawców niecnego czynu jakim było odpalenie pirotechniki.

Dobre wyjazdy w wykonaniu Górnika Konin i Chełmianki. Górnik w Toruniu w sumie w 186 osób, wszyscy w jednakowych koszulkach, dobrze oflagowali sektor. Razem z nimi obecni kibice Ostrovii Ostrów Wielkopolski i Gwardii Koszalin. Ekipy Górnika i Ostrovii przybiły tego dnia układ. Elana w młynie w ok. pół tysiąca.

Mocne wsparcie, ze strony Górnika Łęczna i Motoru Lublin, mieli w Biłgoraju kibice Chełmianki. Na sektorze gości wszyscy razem obecni w ok. 190 osób. Gospodarze odpalają pirotechnikę, również w klatce odpalono race.

Piro pojawiło się również na derbach Żywca, oczywiście za sprawą kibiców Górala.